Grad Dubrovnik i njegova okolica čuvaju brojne sakralne objekte koji pričaju priče o duhovnom životu ovog prostora kroz stoljeća. Od ilirskog svetišta i jedne od najstarijih sinagoga u Europi, pa sve do velebnih kamenih katedrala – ovdje zaista ne nedostaje posebnih mjesta.
Ako ste odlučili posjetiti i sveta mjesta na svojem odmoru na jugu Hrvatske, pročitajte u nastavku koja mjesta ne smijete propustiti.
1. Dubrovačka katedrala - Dubrovačka katedrala posvećena je Uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo, a nalazi se na mjestu starije katedrale koja je uništena u velikom potresu u 17.stoljeću. Današnja raskošna barokna katedrala građena je od 1671. do 1713. godine. U riznici katedrale čuvaju se mnogi zlatni i srebrni relikvijari, križevi, crkveno posuđe i slike talijanskih, flamanskih i hrvatskih slikara, među kojima je i jedna od najpoznatijih sakralnih slika poznatog slikara Rafaela "Bogorodica s djetetom" iz 16. stoljeća. U riznici se nalazi i relikvija glave sv. Vlaha iz 11.-12. stoljeća. Ukrašena je medaljonima u emajlu i dragim kamenjem koje su napravili poznati dubrovački zlatari.
2. Franjevački samostan u Dubrovniku - Franjevački samostan je izgrađen u 14 stoljeću. Danas mnogobrojni posjetitelji uživaju u bogatoj riznici slika, glazbenom arhivu, poznatoj knjižnici, raznim zlatnim i srebrenim umjetničkim radovima koji se nalaze u franjevačkom samostanu. Tu se nalazi i najstarija ljekarna u Europi (1317.g.) zajedno sa svojim inventarom.
3. Crkva Svetog Vlaha - Ova najpoznatija dubrovačka crkva izgrađena je u čast zaštitniku grada Dubrovnika - svetom Vlahu koji je, prema legendi, obavijestio Senat o namjeri Mlečana da napadnu Grad te da se stanovništvo Dubrovnika pripremi za obranu.
4. Srpska pravoslavna crkva u Dubrovniku - Srpska pravoslavna crkva sv. Blagovijesti izgrađena je u dubrovačkoj staroj gradskoj jezgri u 19.stoljeću, na drevnim ruševinama starih palača dubrovačkih vlastela. Uz nju se danas nalazi Muzej s vrijednim ikonama i središte Srpske pravoslavne crkvene općine Dubrovnik.
5. Sinagoga u Dubrovniku - Dubrovačka sinagoga jedna je od najstarijih u Europi i datira od 1652. godine. Nastala je u jednoj od baroknih kuća unutar gradskih zidina. U sinagogi danas možete vidjeti razne religijske eksponate, arhivske dokumente i Tore koje datiraju od 13. do 17. stoljeća. Sa svojim raskošno dekoriranim interijerom nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Osim Sinagoge Židovska zajednica u Dubrovniku ima svoje groblje na Boninovu i malu židovsku fontanu na Pilama.
6. Benediktinski samostan sv. Marije na otoku Lokrumu - Benediktinski samostan sv. Marije na otoku Lokrumu je najstarija i najznačajnija benediktinska opatija na dubrovačkom području, koja je osnovana već u 11. stoljeću. 15. i 16. stoljeće razdoblje je graditeljskog procvata. Benediktinci su tada izgradili reprezentativni gotičko-renesansni samostan, koji je bitno oštećen u velikom potresu 1667. godine. Ukidanjem opatije na samom kraju 18. stoljeća, benediktinci odlaze s otoka, a Lokrum prelazi u vlasništvo moćne austrougarske dinastije Habsburg, koja je samostan pretvorila u svoju ladanjsku rezidenciju i prvorazredan spomenik arhitekture u Hrvatskoj dotičnog razdoblja.
7. Utvrda Nakovana na poluotoku Pelješcu - Prema arheološkim istraživanjima, mjesto Nakovana na poluotoku Pelješcu naseljeno je najmanje 8000 godina, što je čini jednim od najstarijih mjesta s kontinuiranim životom. Tijekom antike, Nakovanom su vladali Iliri, čije je središte bilo na brdu Grad. Ova prirodna tvrđava bila je dodatno utvrđena jakim zidinama i bedemima. Ilirsko blago, međutim, pronašli su arheolozi 2001. godine u Spili, gdje su u dobro skrivenoj dvorani pronašli davno zaboravljeno ilirsko svetište plodnosti. Mjesto i danas privlači brojne zainteresirane posjetitelje.
8. Samostan Gospe od Anđela u Orebiću - Samostan je izgrađen krajem 16. stoljeća pod Dubrovačkom Republikom. Izgradili su ga franjevci i prepoznatljivog je gotičko-renesansnog stila. Okružen je gustom i mirisnom borovom šumom, a smješten je na krševitom kamenom grebenu čak 152 metra iznad mora. Od samostana se pruža panoramski pogled na istok, jug i zapad preko korčulanskog i pelješkog morskog kanala sa starim gradom Korčulom u pozadini. Pomorci koji su prolazili ispod samostana tradicionalno bi ga dočekali s tri poziva na svoje brodske sirene, a zatim bi franjevci odgovarali svojim crkvenim zvonima. Zvuk crkvenih zvona mogao se čuti cijelim morskim kanalom.
9. Crkva sv. Nikole u Trpnju - Crkva sv. Nikole smještena je na jednom od Trpanjskih brežuljaka, s kojih se pruža predivan pogled na cijelo mjesto, obalu i otok Hvar. Crkvu je dao sagraditi pomorac Klement Cvitanović 1840. kao zavjet. Na crkvenoj ogradi je zapisano „budući ga bili pokrili valovi, od smrti oslobođen“. U unutrašnjosti se nalazi oltar sa slikom sv. Nikole i sv. Liberana. Stepenicama je povezana s najvišim brežuljkom, na kojem je crkva sv. Roka.
10. Katedrala svetog Marka u gradu Korčuli - Jedna od najpoznatijih znamenitosti otoka Korčule je Katedrala svetog Marka je izgrađena u 15. stoljeću, u gotičko-renesansnom stilu. Locirana na glavnom gradskom trgu gotovo ju je nemoguće izbjeći kada ste na ovom prekrasnom otoku. Krase ju predivna romanički portal koja je izradio kipar i arhitekt Bonino iz Milana.