Camino Imota trodnevno je hodočašće koje prolazi pored zanimljivih sakralnih objekata i značajnih lokaliteta prirodne i kulturne baštine Imotske krajine. Održava se u travnju od petka do nedjelje i privlači veliki broj hodočasnika iz Hrvatske i inozemstva.
Ovo 75-kilometarsko hodočašće idealna je prilika za svakoga tko želi provjeriti svoju fizičku kondiciju, poslušati svjedočanstva Camina, duhovno se okrijepiti, saznati što Hrvatsku povezuje s hodočašćem Sv. Jakova i kušati domaće "vino tinto".
DAN 1.
1. Biorine
Početak staze je u Biorinama. Ovo naselje u općini Cista Provo najpoznatije je po arheološkom nalazištu Biorine-Kosiri, višeslojnom lokalitetu koji datira iz prapovijesti. Ovo višeslojno mjesto ima dvije faze razvoja. Prvo nalazište predstavlja prapovijesni (oko 2000 godina prije Krista) tumule promjera oko 30 m i visine oko 5 m. Druga faza predstavlja srednjovjekovno groblje sa stećama, koje se razvijalo tijekom 14. i 15. stoljeća (do 1600. godine) u neposrednoj blizini tumula.
2. Pištet
Pištet je mala lokva i izvor slatke vode koji se nalazi u Biorinama. Gnijezdi se u krajoliku drveća i zelenila koji je posebno bujan ljeti. Dok pješačite stazom Camino Imota, Pištet će biti prekrasno mjesto za odmor i idealno mjesto za piknik.
3. Crkva svetog Jakova
Župna crkva sv. Jakova u Sovinjaku sagrađena je 1927. godine, a svojom arhitekturom pripada razdoblju početka 20. stoljeća, zvonik joj je isti onaj iz 1557. godine, u akvilejskom stilu arhitekture i visok je petnaest metara.
4. Crkvine
Oko 200 metara južno od župne crkve sv. Jakova nalazi se arheološko nalazište Crkvine koje datira iz razdoblja od 5. do 16. stoljeća.
U razdoblju od 1993. do 2007. godine na Crkvinama su otkriveni ostaci složenog kompleksa antičkih profanih, ranokršćanskih i ranosrednjovjekovnih sakralnih građevina okruženih pripadajućim grobljima i prezentirani kao arheološki park, koji je nastao uz nekadašnju krašku lokvicu. koji su ulomci prapovijesno-brončanodobnih posuda otkriveni . Ostaci pet različitih crkava sagrađenih na istim temeljima u razdoblju od sredine 5. do početka 10. stoljeća govore o promjenama koje su se događale na ovim prostorima tijekom kasne antike i ranog srednjeg vijeka.
5. Lovreć
Ovo malo selo ima bogatu povijest, područje je najpoznatije po srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima "stećcima", specifičnim za područje južnog Balkana.
DAY 2
1. Lovreć
Polazište drugog dana je iz Lovreća koji se nalazi u zaleđu Biokova, na 526 m visine, uz cestu koja spaja Imotsko polje sa Sinjskim poljem.
2. Nikolići
Hodočašće se nastavlja kroz malo selo Nikolići u kojem se nalazi crkva sv. Ivana, današnja kapelica.
3. Strinići
Ovaj mali zaselak u Imotskoj krajini smjestio se između zaselaka Dolića Draga i Gornji Bekavci. Smješten u blizini vrha Kravlja Glavica, Knezovića jezera, Mamića jezera i Galipovac jezera, Strinići je lijepo mjesto za predah tijekom vašeg hodočašća.
4. Lokvičići
Smješteni na šestotinjak metara nadmorske visine, Lokvičići se nalaze između planine Biokovo i sela Zavelim. Ostaci rimskih cesta i nadgrobni spomenici iz 12. stoljeća svjedoče da je ovo područje bilo naseljeno od davnina.
5. Prološko Blato
Prološko blato zaštićeno je kao značajni krajobraz 1971. godine, a razvijen je i sportski i rekreacijski ribolov. Na širem području nalazi se značajno arheološko nalazište, ostaci nekadašnjeg franjevačkog samostana na otočiću Manastiru. Sagrađena je za vrijeme turske vladavine, au razdoblju od 1600. do 1715. godine. U njoj su živjeli imotski franjevci, nakon čega je napuštena i srušena. Danas, za vrijeme velikih voda, to je otok i samo jedna od nezaboravnih prirodnih ljepota Imotske krajine.
6. Zelena katedrala
Zelena katedrala u Donjem Prološcu sakralna je građevina koja ima oblik netipične otvorene bazilike. Zgradom dominira veliki kameni oltar, a okolnim prostorom stoljetna stabla u čije se hladovine sklanjaju brojni vjernici iz Imotske krajine i okolice za vrijeme velikog ljetnog blagdana Velike Gospe, kada se na ovom mjestu tradicionalno se slavi svečana sveta misa.
DAY 3
1. Zelena katedrala
Treći i posljednji dan hodočašća kreće od Zelene katedrale.
Arhitektura duhovnosti, izraz čovjekove mašte kao zahvalnosti Bogu, sklopljene su u ovu oazu pobožnosti, molitve i vjere u svoj svojoj veličini i daje snagu za nastavak hodočašća.
2. Kamenmost
Ovaj zaselak je administrativno središte općine Podbablje, smješten na glavnoj prometnici koja povezuje Imotski sa Splitom. Njegova najpoznatija atrakcija je crkva sv. Luke, izgrađena u 15. stoljeću.
3. Zmijavci
Brojni manji povijesni i arheološki lokaliteti nižu se krajolikom Zmijavaca, uključujući lokalitete s ostacima koji datiraju iz brončanog i željeznog doba, čak 2300 godina pr. Kr. Crkva Svih Svetih u Zmijavcima, sagrađena 1895. godine, služi kao župna crkva i proglašena je spomenikom kulturne baštine.
4. Runovići
Runovići su općina smještena južno od grada Imotskog s poviješću koja seže u antičko doba. U rimsko doba naselje je bilo poznato kao Novae, a područje je bilo naseljeno sve do 17. stoljeća kada je tursko-mletački rat natjerao stanovništvo na bijeg u sigurnija područja.
5. Vinjani - Donji Vinjani
Donji Vinjani su naselje koje se nalazi u Imotskom polju u blizini granice s Bosnom i Hercegovinom. Nekada su Donji Vinjani pripadali gradu Imotskom zbog svoje blizine Imotskom.
6. Franjevački samostan i crkva sv. Franje Asiškog
Današnja župna crkva sv. Franje sagrađena je u drugoj polovici 19. stoljeća u blizini ranije srušene crkve. U samostanu se nalazi vrijedna kulturno-povijesna zbirka te bogata knjižnica.
Nadamo se da će vas ovaj vodič potaknuti na hodočašće u Imotsku krajinu i zadiviti ljepotom njezina kraja te duhovno obnoviti.
Radujemo se Vašim recenzijama i želimo vam mirno i sigurno hodočašće.
Religion & power places