27 neobična mjesta i atrakcije koja morate posjetiti i probati u Hrvatskoj

4.5
Share
Save

Hrvatska je svjetski poznata kao destinacija koja uključuje kristalno plavo more, predivne plaže, nevjerojatno bogatu kulturno-povijesnu baštinu, vrhunske gurmanske užitke, fantastična vina i još mnogo toga. Ako u moru tipičnih turističkih informacija tražite nešto posebno – na pravom ste mjestu.

U nastavku pročitajte o neobičnim mjestima i atrakcijama, koja ćete pamtiti dugo nakon povratka s odmora u Hrvatskoj.

1.       Posjetite palaču rimskog cara

Dioklecijanova palača u Splitu jedna je od glavnih znamenitosti Hrvatske, UNESCO-ova svjetska baština i fascinantno mjesto za istraživanje. Ako, međutim, razmišljate o palači poput Versaillesa, razmislite još jednom jer je to zapravo više poput grada u gradu.

Car Dioklecijan bio je najistaknutiji doprinos Dalmacije Rimskom carstvu. Kad se povukao u svoje rodno mjesto (Salona, ​​blizu Splita), odlučio je sagraditi ovu monumentalnu utvrđenu palaču.

Započeo je 295. godine i deset je godina nadzirao vađenje kamena sa susjednog Brača i izgradnju njegove palače. Mjeri 215 m od istoka prema zapadu, a zidovi su visoki 26 m. Smještena između klasične i srednjovjekovne kršćanske civilizacije, Dioklecijanova palača sadrži sve stilove koji su joj prethodili.

Palača je danas trgovačko i rezidencijalno središte, razvoj koji datira iz 7. stoljeća kada su obližnji stanovnici pobjegli u obzidanu palaču kako bi izbjegli napadače barbare.

Simetrični raspored građevine s dvije ulice koje se sijeku klasičan je, ali veći dio palače odražava eklekticizam kasne antike. Djelomično carska vila i dijelom utvrđeni kamp, ​​palača je izvanredna zbog raznolikosti oblika, koji uključuju osmerokutni kupolasti mauzolej (katedrala sv. Dujma), pravokutni Jupiterov hram, kvadratni donji nivo Vestibula i kružne hramove posvećene Kibeli i Veneri. Ogromno Rimsko carstvo kasne antike lako je apsorbiralo strane utjecaje, vidljive u egipatskim sfingama ispred Jupiterovog hrama i mauzoleja, obnovljenog kao katedrala sv. Dujma.

2.       Sakrijte se u skloništu iz Drugog svjetskog rata

Grad Zagreb nudi pregršt mjesta za šetnju, ali šetnja kroz tunel Grič je jedna od posebnijih. Tunel se nalazi ispod brijega na kojem je smješten Gornji grad, srednjovjekovno naselje. Izgrađen je za vrijeme Drugog svjetskog rata, kao sklonište za vrijeme savezničkih napada.

Posebno su zanimljivi stari natpisi po zidovima, napisani po tadašnjim pravilima pravopisa. Prevedeni na suvremeni pravopis, neki od njih su: „Opomeni onog tko se ne drži reda“, „Zabranjeno pljuvanje na pod“ i „Prepusti sjedalo potrebnijem“.

Početkom 1990.-ih tijekom Domovinskog rata tunel je ponovno služio kao sklonište. Krajem 1990.-ih u tunelu su se održavali „legendarni“ rave partyji i povremene izložbe.

Tunel je za javnost nakon dugo vremena otvoren tek prije nekoliko godina. Povremeno se u tunelu i dalje održavaju zanimljive izložbe pa ako imate sreće, posjet ovom tunelu bogatom poviješću i pričama bit će još zanimljiviji.

3.       Predahnite uz jedinstvene koktele u zelenom vrtu srednjovjekovnog samostana 

Prva asocijacija na Šibenik njegova je velebna kamena katedrale te uske kamene uličice. Mnogi ne znaju, da se u srcu tog Šibenika skriva zelena oaza – samostanski vrt sv. Lovre.

Samostanski vrt sv. Lovre otvoren je 2007. godine nakon perioda zapuštenosti i postao je jedna od nezaobilaznih atrakcija u Šibeniku. Prostire se na 600 kvadrata i predivna je zelena oaza u gradskoj jezgri.

U vrtu je posađeno 150 vrsta ljekovitog i začinskog bilja, ali i puno vrsta cvijeća te drugog bilja. Svaka biljka nosi oznaku i ima svoju priču. U središtu vrta se nalazi fontana.

Predahnuti možete u kafiću koji nudi jedinstvene koktele na bazi biljaka iz vrta ili uživati u mediteranskim jelima sa začinima iz vrta u restoranu.

4.       Igrajte se na vintage računalima i konzolama

Svaki ljubitelj računala i tehnologije mora posjetiti Peek&Poke muzej u Rijeci.

U stalnom izložbenom postavu izloženo je preko 2000 eksponata svjetske i hrvatske računalne povijesti, audio, video i foto tehnike. Smješten na prostoru od 300 kvadratnih metara, u centru Rijeke, jedan je od prvih 5 svjetskih muzeja ove tematike te je ujedno najveći takav postav u ovom dijelu Europe.

5.       Otplovite na Otok ljubavi

Ako ste u blizini Pašmanskog kanala, svakako unajmite brod i otplovite do otoka Galešnjaka. Zbog svog srcolikog oblika, poznat je i pod nazivima Otok zaljubljenih i Otok ljubavi.

Otok je nenaseljen i nema turističkih objekata, ali je zaista poseban doživljaj posjetiti ga. Posebno je popularno na njega doći na Valentinovo, a svjetski ga je proslavila činjenica da je pjevačica Beyonce sa suprugom Jay-Zijem baš ovdje proslavila svoj 39. rođendan.

6.       Posjetite kameni „iglu“

Kažuni su se tradicionalno koristili kao skloništa za poljoprivrednike i pastire na udaljenim poljima, te za čuvanje alata. Podignute su na područjima gdje je kamen morao biti uklonjen da bi se dobila plodna zemlja. Njegova glavna zanimljivost su njegove dimenzije i određeni način gradnje, takozvana suhozidna zgrada, jednostavno postavljanje kamenja jedno na drugo bez međusobne veze.

Da bi se sačuvala ova povijesna specifičnost , nedaleko od prekrasnog Vodnjana otvoren je park Kažun koji prikazuje četiri faze gradnje kažuna, od njegovih temelja, zidova i krovova do konačnog izgleda. Park Kažun muzej je na otvorenom koji prikazuje istarsku tradiciju gradnje.

7.       Pratite puteve pravih dinosaura

Nacionalni park Brijuni čarobno su mjesto, poznato po svojoj flori i fauni. Manje je poznato da se na Brijunima nalaze i otisci stopala pravih dinosaura!

Otisci stopala dinosaura mogli su ostati sačuvani jedino u slučaju da su se kretali preko mekane podloge i tako ostavljali tragove. Otisci su zatim morali biti prekriveni sedimentom (različitim od podloge) i ostati netaknuti sve dok dijagenetski procesi ne litificiraju sediment i pretvore ga u konsolidiranu stijenu. Otisci su stoga rijetki i iznimno dragocjeni.

U Hrvatskoj su do sada su otisci stopala dinosaura otkriveni na četiri lokaliteta Velikog Brijuna te na otocima Vangi, Galiji i Vrsaru.

8.       Posjetite mjesto gdje se okupljaju vještice i zlodusi

Brdo Klek kraj Ogulina visoko je 1182 metara i omiljeno je mjesto brojnih planinara i ljubitelja netaknute prirode, ali je najpoznatije po brojnim legendama. Najpoznatija je priča da se na Kleku sastaju vještice, koje su s vremenom postale simbol Kleka i grada Ogulina. Još 1689. godine slovenski je putopisac Janez Vajkard Valvasor zabilježio predaju o Kleku kao Vještičjem brijegu na kojemu vještice i zlodusi drže svoja slavlja. U čast predaji, jedna od jama na brdu se zove Vještičja jama.

9.       Obiđite druge najduže zidine na svijetu

Zidine u mjestu Ston na poluotoku Pelješcu utvrđeni su kameni povijesni kompleks koji datira iz davnog četrnaestog stoljeća. Jedinstven je u svijetu zbog svoje dužine od čak 5 i pol kilometara, monumentalne veličine te obrambenih struktura i urbanog rasporeda. Zidovi počinju i završavaju tvrđavama Koruna u Malom Stonu i Veliki Kaštio u Stonu. Najveća tvrđava je Bartolomeo, koja se uzdiže iznad Stona, a posjetiti ih možete svakodnevno.

Monumentalni zidovi, najduži u Europi, i lijepo, netaknuto prirodno okruženje skladno se kombiniraju s urbanom arhitekturom Malog i Velikog Stona. Turiste posebno privlače gastronomske delicije ovog kraja, što se očituje u bogatom izboru školjki iz malostonskog zaljeva, posebno kamenica, te izboru vrhunskih vina s područja Dingača i Postupa.

10.   Pođite u potragu za slavnim motovunskim tartufima

Motovun je jedno od najljepših i najočuvanijih starih srednjovjekovnih brdskih naselja u Istri čija povijest seže do 12. stoljeća. Iako je to danas prilično malen gradić sa samo petstotinjak stanovnika, zadržao je svoj izvorni oblik i tradicionalni stil života koji vam pruža pravi doživljaj izvorne istarske atmosfere.

Ono što Motovun i okolno područje čini jedinstvenim u svijetu i vrlo dobro poznatim među gurmanima, je činjenica da su obližnje šume pune skrivenog blaga: crnih i bijelih tartufa.

Najveći tartuf na svijetu pronađen je u šumama motovunske Istre davne 1999. godine. Osnivač Giancarlo Zigante i danas drži svjetski rekord u Guinnessovoj knjizi rekorda za najveći bijeli tartuf ikada pronađen na svijetu. Pronađeni bijeli tartuf bio je dug 19,5 cm, širok 12,4 cm, visok 13,5 cm i težak 1,31 kg.

Možete se odvažiti i sami na potragu, uz vodiča i posebno dresirane pse. Ako pak biste radije uživali u tartufima bez potrage u šumi, to možete u lokalnim restoranima gdje se nudi široka paleta jela s ovim čarobnim sastojkom. U dućanima možete kupiti svježe ili konzervirane tartufe i mnoštvo drugih delicija s tartufima.

11.   Posjetite svoje pretke – neandertalce

Brdo Hušnjakovo kraj Krapine najpoznatije je svjetsko nalazište neandertalskog čovjeka. Danas je uz nalazište smješten Muzej krapinskih neandertalaca, jedan od najmodernijih muzeja svijeta. Bogat najnovijim tehnološkim dostignućima uz brojne vizualne, olfaktivne i ine senzacije, donosi nam fascinantan svijet neandertalaca, ali i baca nas u vrijeme samog početka svijeta pa tako posjetitelji mogu uživati u rekonstrukciji kozmičke evolucije i bar na tren osjetiti svu snagu prapočetka.

12.   Otkrijte tajni vojni tunel i kapelicu u stijeni

Kanal sv. Ante u Šibeniku nevjerojatno je mjesto gdje se isprepliću predivna priroda i zanimljive povijesne priče. Ploveći kanalom, vjerojatno nikad ne biste pretpostavili da je jednoj od stijena skriven tunel za brodove koji su dali probiti nacisti u Drugom svjetskom ratu te kapelica.

U stijeni špilje Sv. Ante njemačka je vojska tijekom Drugog svjetskog rata prokopala tunel. Tunel je dugačak par stotina metara, a nakon rata nastavila ga je koristiti vojska socijalističke Jugoslavije. Tunel ima dva ulaza za vojne brodice i torpedne čamce. Tunel se prestao koristiti nakon što su se počeli upotrebljavati noviji tipovi torpednih čamaca.

Nedaleko se nalazi pećina sv. Ante s kapelicom. Pećina je nazvana po svecu Antunu Pustinjaku koji je živio u 3. i 4. stoljeću u Egiptu. Tako su i u ovoj pećini stoljećima boravili brojni pustinjaci. Među najpoznatijima je zadarski plemić Jeronim Detrico koji je i pokopan u špilji 1615. godine.

13.   Posjetite jedno od najdubljih jezera Europe

Crveno jezero je vrtača ispunjena vodom u blizini grada Imotskog i Modrog jezera. Ime potječe od krutih crvenih litica na rubu jezera.

Vjeruje se da je to jedno od najdubljih jezera u Europi. Posljednje mjerenje dubine izvršeno je 2013. godine kada je izmjereno 255 m. Jezero je vjerojatno povezano s drugim vodama preko špilje 280 m na njegovom dnu. Pretpostavljalo se da je jezero nastalo kad se srušio strop velike špiljske dvorane.

Za razliku od Modrog jezera, do njega se ne može doći, ali može ga se gledati s vrha i ne isušuje se pa ga se može posjetiti tijekom cijele godine.

14.   Volontirajte za velebitske medvjede

Utočište za mlade medvjede u Kuterevu organizirano je s ciljem očuvanja medvjeda na području planine Velebit. Otvoreno je za posjetitelje tijekom proljeća, ljeta i jeseni. S obzirom na to da su medvjedi tijekom zime u fazi mirovanja, izbjegava se ih uznemiravati te su posjete dozvoljene samo ako su zaista neophodne.

 Ako volite životinje i rado biste volontirali, Velebitsko utočište otvorenih ruku prima volontere. U posljednjih nekoliko godina Utočište za mlade medvjede Kuterevo ugosti u prosjeku 15 volonterskih grupa, više od 50 individualnih volontera te više od 20 tisuća posjetitelja godišnje.

15.   Slavite Sunce u hrvatskom Stonehengeu

Lokalitet Mali sveti Anđeo kraj Poreča poznat je kao hrvatski Stonehenge. Radi se o brežuljku na kojem su kameni blokovi (megaliti) poslagani u ¾ kruga. Blokova nema na sjevernoj strani, što ukazuje na kultne namjene vezane uz Sunce i druga nebeska tijela. Pretpostavlja se da je lokalitet nastao oko 2000-1000 godina pr. Kr., a nazvan je po brdu na kojem se nalazi.

16.   Posjetite jedan od najdubljih krških izvora na svijetu

Posjetite jedan od najljepših krških izvora koji, srećom, još nijednog špiljskog ronioca nije ostavio bez daha, kako bismo mogli uživati u njihovim brojnim fantastičnim fotografijama!

Na svom izvoru rijeka Una stvorila je bajkovito jezero plave i zelene boje, okruženo šumama i strmim liticama. Ovo jezero je najdublji krški izvor u Hrvatskoj i jedan od pet najdubljih krških izvora na svijetu. Izvor rijeke Une je istražen do dubine od 248 metara, ali dno još uvijek nije dosegnuto.

 Zbog zapanjujuće ljepote i iznimne hidromorfološke vrijednosti jezero je, zajedno s kanjonom i 150 metara nizvodnog toka, proglašeno zaštićenim hidrološkim spomenikom prirode 1968. godine.

17.   Postanite gusar u lovu na neprijatelja

Tvrđava Mirabela nalazi se na vrhu povijesne jezgre grada Omiša i jedan je od simbola grada. Sagrađena je u 13. stoljeću kao izvidnica od neprijatelja. Tu su slavni omiški gusari pratili neprijatelja i mogli su pokrenuti uzbunu i prije nego bi se neprijateljski brodovi mogli približiti Omišu. S tvrđave se pruža pogled na cijeli grad i Brački kanal. Tvrđava se sastoji od 4 kata, a na vrhu je predivan vidikovac.

18.   Saznajte sve tajne cresko-lošinjskog područja

Zanimljivi lošinjski tematski vidikovac - Providenca spaja tristotinjak metara dugu edukativnu stazu Apsyrtides i vidikovac bar na kojem možete uživati u lokalnim delikatesama. Naime, prema grčkom nazivu za cresko lošinjsko otočje Apsyrtides, ova poučna staza svakom posjetitelju na 28 interpretacijskih ploča s fotografijama i tekstom prikazuje ove otoke onakvima kakvi uistinu jesu, jedinstveni i neponovljivi.

Vidikovac bar pruža poseban doživljaj, 18 ručno izrađenih stolova s klupama nose nazive poznatih lošinjskih brodova koji su u 19 st. izgrađeni u poznatim lošinjskim brodogradilištima.

Tematski vidikovac Providenca mjesto je na kojem najbolje možete doživjeti ljepote ovih otočja i uživati u trenucima ''kad sunce dotakne more''.

19.   Posjetite najviši svjetionik u Istri

Otočić Porer je toliko mali da će vam za obilazak trebati nešto više od minute, ali šetnja bi mogla potrajati ako gledate zalaske sunca koji su među najboljima na Jadranu. Naime, uzdužna širina mu je samo 80 metara! Na sredini otočića u obliku okrugle kamene kule visoke 35 metara izgrađen je prekrasan svjetionik, a time je najviši takav svjetionik u cijeloj Istri.

Kako su graditelji Porera uspjeli izgraditi ovaj svjetionik s obzirom na promjenjivo raspoloženje uzburkanog mora koje ga okružuje? Legende o Poreru skrivene su u slojevima pijeska u njegovim vodama, koji skrivaju mnoge drevne ostatke. U plitkim vodama koje okružuju Kršin, Fenoligu i Veliki Balkun nalaze se ostaci brodova potopljeni u oluji koja se dogodila oko Porera.

Svjetionik Porer uvršten je i u park minijaturnih zgrada Minimundus koji se nalazi u blizini Klagenfurta u Austriji. Vjerovali ili ne, za maketu je korišteno više od 4000 komada vapnenačkih opeka, a izgradnja je trajala šest mjeseci.

20.   Prošećite skywalkom na 1228 metara nadmorske visine

Skywalk Biokovo nevjerojatna je platforma u obliku potkove smještena na litici istoimene planine s prekrasnim staklenim šetalištem. Smješteno je na nevjerojatnoj nadmorskoj visini od čak 1228 metara na kojoj prevladavaju specifični vremenski uvjeti. Ispred info-centra nalazi se geološki stup - trodimenzionalni pogled na presjek stijena koje su tvorile područje Biokova od njegovih početaka do danas s geološkim rasporedom vremena i opisom starosti i vrste stijena.

21.   Uživajte u glazbi Morskih orgulja

Morske orgulje na zadarskoj rivi bilježe kretanje valova i pretvaraju ih u glazbu. Dizajnirao ih je arhitekt Nikola Bašić, a otvorene su u travnju 2005. godine. Neobičan je to zvuk koji dočarava more, vjetar i nebo.

Čak i bez glazbe, bijele mramorne stepenice koje se spuštaju u more izvanredno su lijepe i čine savršeno mjesto za gledanje zadarskih prekrasnih zalazaka sunca.

22.   Posjetite romantičnu i tajnovitu sfingu

Priča o zadarskoj Sfingi vrlo je romantična i vrlo neobična. U jednom od najprestižnijih dijelova Zadra, gdje su prekrasne vile starih talijanskih vlasnika s prekrasnim vrtovima i ribnjacima, pronaći ćete Sfingu. Nalazi se ispred vile Attilia, sagrađene 1901. godine.

Bio je to dom lokalnog umjetnika, Giovannia Simricha i supruge Attilije Spinede de Catneis, Venecijanke koja se iz ljubavi preselila u Zadar. Supružnici su obožavali prirodu pa su tako izgradili prekrasan vrt s malim jezerom u kojem su živjele zlatne ribice i špiljom. Nakon što je Attilija preminula, njoj u spomen Giovanni daje izgraditi Sfingu.

Građena je od betona i za razliku od ostalih sfingi, posebna je po tome što umjesto šapa ima prste, u kojima drži zlatnu ribicu, koju kao da štiti. Također je tu i reljef orla na prsima i egipatski hijeroglif koji nikada nije dešifriran.

Sfinga je devastirana nekoliko puta kroz povijest, ali danas je obnovljena i ponosno stoji u Zadru, krijući tajnu o jednoj ljubavi i zanimljivu legendu o blagu zakopanom ispod nje.

23.   Upustite se u rafting avanturu na Zrmanji

Nije ni čudo što se Zrmanja naziva ljepoticom - njezin rezervat biološke raznolikosti, izvor, pritoke, kanjon, slapovi, nepregledni izvori pitke vode i veličanstveni krajolici opravdavaju njezin nadimak.

Za istraživanje možete birati između veslanja, vožnje biciklom i planinarenja, ali ako želite vidjeti kanjon, morate krenuti u avanturu zvanu kajak ili rafting. Zrmanja će vam ovdje pokazati svoje drugo lice - zvijer. Ako razina vode visoka, omogućit će vam da doživite jednu od najuzbudljivijih tura u ovom dijelu Europe. Bez obzira želite li više uživati u prirodi opušteno ili avanturistički, Zrmanja će vas zasigurno oduševiti.

24.   Promatrajte ptice u Istri

Uvala Palud, smještena je 8 kilometara jugozapadno od grada Rovinja, a danas predstavlja jedini ornitološki park u Istri. Voda iz susjednih brda i dolina, kao i sjevernih bočnih izvora isprepliće se pa je tako pretvorila ovu prirodnu depresiju u blizini mora u jedinstvenu močvaru.

Raznolikost vrsta ptica selica najvažnije su obilježje ove močvare. Ornitolozi su u rezervatu zabilježili boravak preko 200 vrsta ptica. Brojne proljetne i jesenske migracije izvrsna su prilika za njihovo promatranje. Kako je park zabranjen lovcima, bogato je stanište fazana, sivih jarebica i prepelica. Sjeverni dio Paluda krije pravu prašumu, a na njegovim malenim otočićima se gnijezde galebovi.

Uz uređenu stazu nalazi se promatračko mjesto koje olakšava nesmetano promatranje ptica u njihovom prirodnom okruženju i njihovo ponašanje tijekom hranjenja, gniježđenja ili odmora.

25.   Svjedočite berbi 1600 godina stare masline

Više od 1600 godina stara maslina otoku Veliki Brijun najvjerojatnije je jedno od najstarijih stabala masline na Mediteranu, što potvrđuje istraživanje karbonske analize starosti provedeno na uzorku njezina drvnog tkiva.

Nedaleko najstarije masline zasađen je maslinik u kojem je stvorena genetska baza svih sorti maslina na otoku.

Svake godine u listopadu provodi se tradicionalna, ručna berba s ciljem očuvanja tradicijske baštine i edukacije posjetitelja.

26.   Zaigrajte nogomet na dnu jezera

Modro jezero je jedno od najljepših prirodnih kraških jezera u Hrvatskoj smješteno u blizini grada Imotskog. Leži u dubokoj jami koja je vjerojatno nastala urušavanjem ventilacijske podzemne špilje.

Ukupna dubina s gornjeg ruba iznosi 220 metara i ona varira ovisno o sezoni. Razina vode može doseći više od 90 metara u rano proljeće kada se snijeg s obližnjih planina otopi.

Na kraju ljeta jezero obično mistično nestane, ali zato se na njegovom dnu nalazi fascinantno nogometno igralište. Prvi put se nogomet ovdje igrao 1943. godine.

Jezero je popularno mjesto za turiste i stanovnike grada Imotskog jer je vrlo dostupno. Unutar jezera ima mnogo špilja, do kojih je vrlo teško doći.

27.   Probajte slavni malostonski afrodizijak

Malostonski zaljev, ponekad poznat i kao Malostonski kanal, uvala je duga čak 21 kilometar na samom ulazu u prekrasan poluotok Pelješac, nazvana po mjestu Mali Ston.

Zaljev je poznat po uzgoju kamenica i školjki jer je more ovdje izrazito čisto. Zbog toga je zaljev Mali Ston 1983. godine proglašen posebnim rezervatom prirode. Malostonska kamenica vrhunski je gurmanski užitak te je na glasu kao najbolji morski afrodizijak.

Nadaleko poznata manifestacija „Dan malostonske kamenice“ tradicionalno se održava 18. ožujka, na blagdan sv. Josipa. Na taj datum u Stonu i Malom Stonu možete uživati u malostonskim kamenicama i pelješkim vinima, obično uz popratni program kao što su koncerti, tombola i nastup folklora.

Itinerary

Guide Location

Reviews

4.5
(24 reviews)
Amanda
As a History major student, the wonderful guide outlined historic places that were to my interest. I took a walk through the Gric tunnel and got to know about it history and importance during the World War II. Made some of my unforgettable experience ad moments here.
Willem
I really enjoyed touring this country with the help of the guide. The guide contained all the wonderful places that should not be missed out. I enjoyed visiting the historical and religious places. It was a really great memory,
Jamie
The guide was helpful and assisted us on our journey. We toured the Peek&Poke Museum and had fun playing on consoles and vintage computers. We experienced remarkable moments as we toured other great locations on the guide.
Moritz
The rich flora in the place is evidence of the green vegetation that surrounds the place. The garden that we visited is awesome variety of species that make it an attractive and interesting place to visit. We used the guide and we enjoyed the tour and were fascinated by it. Wonderful experience.
Kristina
We sailed to the Island of Love with my husband. It was romantic and cool. The helpful guide played a huge part in this. We later visited Follow path of real dinosaurs. I was a bit scared but I loved the adventure here.
Megan
The guide gave a well detailed explanation of the computer history exhibition that occurs in the Peek and Poke Museum. I learned about the over 2,000 exhibits of global computer history, audio, video, and photo technology and it was an enjoyable experience
Ann
This guide contains quite a number of place to visit in Croatia. It had a lot of diversity. I loved touring its natural feature. I generally love nature. Through the guide I was able to have an adventurous experience.