Zadar je najveći grad sjeverne Dalmacije i jedna od top turističkih destinacija Hrvatske. To je grad duge povijesti, fascinantnih ostataka rimske kulture, umjetnosti i lijepih plaža. Stari grad u Zadru smješten je na poluotoku koji je u potpunosti pješačka zona, što je pravi užitak pri razgledavanju nevjerojatne povijesti ovoga grada.
Dalje u tekstu pročitajte kako najbolje provesti tri dana u Zadru.
1. dan
1. Kalelarga - Krenuti u razgledavanje Zadra najbolje je s njegove glavne ulice – Kalelarge. Kalelarga je jedan od simbola grada, možemo reći i kultni prostor Zadra, koji odiše prijateljskom, opuštenom atmosferom, gdje se posjetitelji druže, ispijaju kave, sudjeluju u kulturnim događanjima, pučkim svečanostima i slično.
2. Crkva svetog Donata - Crkva sv. Donata srednjovjekovni je spomenik iz 9. stoljeća, sagrađena na ostacima Rimskog foruma. Vrlo je zanimljive arhitekture, koncipirana je kao cilindar unutar cilindra. Stoljećima je mijenjala svoju namjenu iz sekularne u religijsku i obratno. Do 1956. godine služio je kao vojno skladište, vinski podrum te arheološki muzej. Zbog izvrsne akustike danas služi kao glavno mjesto u Zadru za koncerte i recitale, ali i ostala kulturno-umjetnička događanja.
3. Rimski Forum - Forum je nastao u 1. stoljeću prije Krista i nevjerojatno je koliko je dobro očuvan još i danas. Iako je pomalo uređen i dotjeran nekim sitnim detaljima, Forum i dalje zrači posebnim ambijentom koji posjetitelje vraća u neka davna vremena kada su na tom području vladali Rimljani.
4. Zadarska riva - Zadarska jugozapadna riva izvrsno je mjesto za šetnju, ispijanje kave ili čak skok u more na brzo kupanje. Na rivu se svakako morate vratiti i na zalazak sunca. Alfred Hitchcock opisao je zadarski zalazak sunca kao "najljepši zalazak svijeta" prilikom svog posjeta 1964. godine.
5. Konoba Martinac - Predahnite uz lokalne specijalitete u restoranu Konoba Martinac koji se nalazi nedaleko, u jednoj od uličica unutar starog grada. Jelovnik sadrži jela tradicionalne i moderne mediteransko-dalmatinske kuhinje s naglaskom na svježinu, sezonalnost te izvornost namirnica. Ambijent je tradicionalan, rustikalan te ćete se osjećati kao kod kuće.
6. Morske orgulje - Dizajnirane od strane arhitekta Nikole Bašića i otvorene u travnju 2005. godine, Morske orgulje bilježe kretanje valova i pretvaraju ih u glazbu. Neobičan je to zvuk koji dočarava more, vjetar i nebo. Bijele mramorne stepenice koje se spuštaju u more izvanredno su lijepe i čine savršeno mjesto za gledanje zadarskih prekrasnih zalazaka sunca.
7. Pozdrav suncu - Na vrhu zadarske rive, nalazi se izvanredna instalacija "Pozdrav Suncu", autora Nikole Bašića. Instalacija izrađena od 300 fotoosjetljivih staklenih ploča koje apsorbiraju dnevnu svjetlost i noću se pretvaraju u čudesnu svjetlosnu predstavu.
8. Vinarija Degarra - Nakon čarobne svjetlosne predstave na rivi, vrijeme je za uživanje u lokalnom vinu. Vinarija Degarra jedno je od top mjesta u gradu. Osnovali su ju 2012. godine vinski zaljubljenici iz obitelji Pestić i Šulentić. Danas proizvode 30 000 butelja bijelih, rose, crnih i pjenušavih vina godišnje. Ugodno uređena vinarija nudi mogućnost uživanja u vinima Degarra uz zakusku, a često i uz živu glazbu.
2. dan
9. Zadarska tržnica - Drugi dan u Zadru valja početi istraživajući autentični život lokalnih stanovnika. Idealno mjesto za to je zadarska tržnica. Tržnica zapravo „izložba“ sa stalnim postavom simpatičnih lokalnih prodavača, lokalno uzgojenog voća i povrća, svježe ulovljene ribe, tradicionalnih autohtonih proizvoda i suvenira.
10. Crkva i samostan svetog Franje Asiškog - Najstarija gotička crkva u Dalmaciji datira iz 1359. godine - a njezin je samostan još stariji. Ranogotičke rezbarije, u takozvanom cvjetnom gotičkom stilu, te mir i spokoj koji prožimaju ovo povijesno zdanje, a i bogate kolekcije srednjovjekovnih djela religiozne umjetnosti ostat će vam u najljepšoj uspomeni.
11. Sfinga - Priča o zadarskoj Sfingi vrlo je romantična i vrlo neobična. U jednom od najprestižnijih dijelova Zadra, gdje su prekrasne vile starih talijanskih vlasnika s prekrasnim vrtovima i ribnjacima, pronaći ćete Sfingu. Ona se nalazi ispred doma lokalnog umjetnika Giovannia Simricha i njegove supruge Attilije Spinede de Catneis. Supružnici su obožavali prirodu pa su tako izgradili prekrasan vrt s malim jezerom u kojem su živjele zlatne ribice i špiljom. Nakon što je Attilija preminula, njoj u spomen Giovanni daje izgraditi Sfingu. Građena je od betona i za razliku od ostalih sfingi, posebna je po tome što umjesto šapa ima prste, u kojima drži zlatnu ribicu, koju kao da štiti. Također je tu i reljef orla na prsima i egipatski hijeroglif koji nikada nije dešifriran. Postoji legenda da je ispod Sfinge skriveno blago.
12. Plaža Borik - Plaža Borik prekrasna je pješčana plaža vrlo popularna među mještanima i turistima. Borik ima i kamene dijelove koji su odlični za sunčanje, a smjestila se na samo četiri kilometara udaljenosti od centra Zadra pa je lako dostupna. Blizina Zadra također vam omogućuje uživanje u mnogim restoranima i caffe barovima. Plaža ima i prirodni hlad zbog visoke borove šume koja ju okružuje.
13. Varoš - Sa svojom dnevnom rutinom i posebice noćnim programom, Varoš je centar zabave grada Zadra. Krase ju uske ulice prožete atmosferom života i zabave, i slobodno se može reći da je Varoš živa izložba života u Zadru. Brojni kafići i restorani, koncerti na otvorenom i ostala razna kulturna događanja tijekom turističke sezone, stavljaju Varoš na vrh liste mlađih posjetitelja željnih zabave.
3. dan
14. Rivijera Paklenica - Treći dan iskoristite za otkrivanje okolice Zadra i krenite u avanturu niz Rivijeru Paklenica. Duž dvadeset kilometara morske obale u podnožju veličanstvene planine Velebit, rivijera Paklenica spaja planinu i more, Mediteran s gorskom klimom, tradiciju s modernošću.
15. Starigrad Paklenica - Starigrad, središte rivijere Paklenica, nastao je na temeljima drevnog rimskog grada Argyruntum. Danas je to živo turističko središte s nešto više od tisuću stanovnika, koji su svoj tradicionalni način života u podnožju Velebita prije pola stoljeća zamijenili životom uz more. Starigrad je poznat i po raznovrsnoj ponudi sportskog programa za aktivan odmor, poput trekkinga, planinarenja, penjanja, biciklizma i mnogih drugih, i sve to u prekrasnoj prirodi koja oduzima dah.
16. Plaža Kuline - Plaža Kuline u Starigradu se među mještanima naziva i Večka kula, zbog prekrasne masivne srednjovjekovne kule iz 16. stoljeća koja je očuvana u ostacima. Kroz povijest je imala obrambenu ulogu protiv Turaka, odnosno bila je promatračnica podvelebitskog kanala. Plaža Kuline je napravljena od sitnog pijeska i dosta je dugačka, a ulaz u more je lagan i nije strm, pa je plaža posebno popularna među obiteljima s djecom i starijima.
17. Nacionalni park Paklenica - Na hrapavom masivu Velebita Nacionalni park Paklenica nudi brojne outdoor mogućnosti za planinarenje, penjanje i druge sportove. Biološki rezervat UNESCO-a, park je osnovan kako bi zaštitio raznoliku floru i faunu, kao i samu planinu. U parku se nalaze brojne vrste ptica i kolonije, čineći ga raj za promatrače ptica, a povremeno se bilježe posjete divljači poput medvjeda i vukova. U kanjonu Velike Paklenice možete se okušati u penjanju po stijenama. Postoje programi prilagođeni svim raznima, od početnika do naprednih penjača.
Combined