Crkva svete Foške

0
Share
Save

Točan datum izgradnje ove izvanredne bazilike nije poznat, ali povjesničari pretpostavljaju da je podignuta u ranom srednjem vijeku, vrlo vjerojatno u kasnijim desetljećima 11. stoljeća ili ranim desetljećima 12. stoljeća. Ovo se datiranje temelji na postojanju pojedinih stilskih elemenata karakterističnih za predromaničko razdoblje, posebice lebdećih arkada koje ukrašavaju pročelje i začelje ove crkve. Nedostatak arhitektonske finoće ukazuje na to da crkvu sv. Foške nisu gradili iskusni arhitekti i graditelji. Osim lebdećih arkada koje su, čini se, izrađene s manje vještine nego u drugim crkvama, vrhovi unutarnjih arkada izrađeni su od neobrađenih kamenih ploča, a prozori crkve variraju u veličini.

Moguće je da su graditelji crkvu gradili prema tlocrtu već postojeće crkve u blizini, pretpostavlja se trobrodne bazilike u Guranu (Istra), koja je datirana u 8. stoljeće, budući da su tlocrti obje ove građevine vrlo slični.

Crkva Sv. Foške ipak je impresivna trobrodna građevina, s tri niza arkada koje odvajaju središnje lađe od bočnih zidova, te tri apside na istočnoj strani crkve, svaka sa svojim oltarom. Uz unutarnju arhitekturu, inventar crkve jednako je veličanstven, osobito slike iz doba romanike koje ne prestaje oduševljavati povjesničare umjetnosti i očito su djelo majstora slikarstva. Još jedan zadivljujući detalj ove crkve je njezino otvoreno predvorje (portico; poznat i kao lopica, i to jedna od najvećih u Istri) sa stupovima koji su nekoć nosili krov, stvarajući tako dodatni prostor za vrijeme liturgijskih svetkovina, posebno za vrijeme dana Sv. Foške.

Dok je crkva dograđivana tijekom 17. i 18. stoljeća, renoviranjem početkom 2000-ih vraćen joj je veći dio izvornog profinjenog izgleda koji je imala kao bazilika. Sa svojim otvorenim portikom, crkva Sv. Foške lijep je primjer sklada arhitekture i prirode, mjesto koje priziva duhovnost i spokoj. Ujedno je i omiljeno sveto mjesto mještana, posebice za vrijeme proslave dana Sv. Foške, kada se posjetitelji prelijevaju iz velike lopice na okolna polja, kako bi uz tradicionalnu hranu i razgovor dočekali zalazak sunca.

See more about Vodnjan

№11 of 14 places in Vodnjan
№2134 of 2178 places in Croatia
№3 of 5 Ruins and archeological sites in Vodnjan
№97 of 101 Ruins and archeological sites in Croatia

Place Location

52215, Vodnjan

Reviews

4.8
(7 review)
Евгении Анатольевич
very good!!!
In Vodnjan we found 14 places. Show results