Nacionalni park Plitvička jezera sastoji se od 16 predivnih jezera u netaknutoj prirodi te su od 1979. na UNESCO-vom popisu svjetske prirodne baštine. Stoga ne čudi da su i jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija u Hrvatskoj, a godišnje broje preko milijun posjetitelja iz cijeloga svijeta.
Plitvička jezera skup niz su od 16 kaskadnih sedrenih jezera te mnogobrojnih slapova. Sedra je porozni tip stijena koji nastaje taloženjem otopljenog kalcijevog karbonata pomoću biljaka poput algi i mahovine. S vremenom su sedrene barijere pregradile riječnu dolinu te su tako nastala jezera. Zbog navedenih procesa, jedinstvene ekologije i izuzetne ljepote Plitvička jezera su uvrštena na UNESCO-v popis svjetske prirodne baštine.
Dva su ulaza u Park: Ulaz 1 (Rastovača) i Ulaz 2 (Hladovina). Svaki od ulaza početak je za četiri programa obilaska jezera. Na Ulazu 1 počinju staze A, B, C i K koje su označeni zelenim oznakama. Na Ulazu 2 počinju staze E, F, H i K. Staze su različitih trajanja od 2 pa sve do 8 sati, ovisno o vašim željama i fizičkoj formi. Park nudi web aplikaciju sa svim programima obilaska. Iako je Park otvoren cijelu godinu, dio staza nije otvoren tijekom hladnijeg dijela godine pa se svakako informirajte prije odlaska.
Osim pješke, Park se može razgledati i brodom na jezeru Kozjak ili turističkim vlakom.
Dalje u tekstu saznajte koja mjesta u Parku ne smijete propustiti posjetiti te gdje možete predahnuti uz odličnu hranu i piće.
Top atrakcije na Plitvičkim jezerima
Mjesta koja svakako morate posjetiti u Nacionalnom parku Plitvička jezera su:
1. Veliki slap - Najveći slapovi u Nacionalnom parku Plitvička jezera su Veliki slap sa svojih 78 metara, smješten na Donjim jezerima i Galovački buk sa svojih 25 metara na Gornjim jezerima. Veliki slap je ujedno i najviši slap u Nacionalnom parku Plitvice i nalazi se u blizini Plitvica Sela na kraju jezera, blizu Ulaza 1 u nacionalni park. Prema mnogima, ovo je najljepši dio Nacionalnog parka Plitvice.
2. Galovački buk - Galovački buk je nevjerojatan 25 metara visok slap koji se nalazi u srcu Gornjih jezera. Poslije Velikog slapa, ovo je drugi najveći slap na Plitvičkim jezerima. Nekada je bio puno viši i širi, no zbog brojnih srušenih stabala i krhotina vodopad je danas znatno manji, ali jednako lijep i nevjerojatan.
3. Jezero Kozjak - Najveće jezero na Plitvicama, ima površinu od 81,5 hektara, a dubinu od 47 m, što ga čini i najdubljim. S jezera Kozjak kreće brod, koji vozi prema Gradinskom jezeru. Ovdje počinje niz slapova koji oduzimaju dah, a posebno oduševljavaju 'prštavci', odnosno Veliki i Mali prštavac. Ime Kozjak dolazi od koza koje su, prema legendi, bježeći od vukova prelazile preko zaleđenog jezera te propale u ledu.
4. Štefanijin otočić – Štefanijin otočić nalazi se na jezeru Kozjak te se do njega može doći brodom. Otočić je dom brojnim biljnim vrstama, od kojih su neke endemične i zaštićene. Otočić je dobio ime u čast habsburške princeze Štefanije od Belgije koja je posjetila Plitvička jezera 5. rujna 1888.
5. Slapovi Milke Trnine - Smješteni u nacionalnom parku Plitvička jezera, na barijeri između Milanovca i Gavanovačkog jezera - u Donjim Jezerima, Slapovi Milke Trnine dobili su ime po slavnoj opernoj pjevačici s kraja 19. stoljeća, sopranistici Milki Trnini, koja je donirala značajna sredstva za očuvanje i zaštitu prirode Plitvičkih jezera.
6. Prošćansko jezero - Kaže se da je Prošćansko jezero dobilo ime po legendi o Crnoj kraljici, koju su ljudi "prosili" da pošalje kišu za vrijeme velike suše i natopi žednu zemlju. Kraljica se sažalila nad njima, prekrila nebo crnim oblacima, a kiša je padala i padala sve dok jezera nisu nastala. Ovo je jezero drugo po veličini i dubini na Plitvicama.
7. Špilja Šupljara - Šupljara je špilja smještena uz istočni rub Donjih jezera, u kanjonu vapnenca iznad staze koja vodi do jezera Kaluđerovac. Ima tri dvorane, a ukupna dužina joj je 68 metara. Jedina je špilja u Nacionalnom parku koja je otvorena za posjete.
Top mjesta za predah na Plitvičkim jezerima
Posjet Parku uključuje i puno fizičke aktivnosti pa ćete bez sumnje željeti i predahnuti uz odličnu hranu ili šalicu toplog čaja. To možete učiniti na sljedećim mjestima:
1. Etno Garden - Restoran Etno Garden Plitvice nalazi se u samom Nacionalnom parku. Rustikalno tradicionalan ambijent i domaća planinska lička hrana rađena po tradicionalnim starim recepturama je ono što goste privlači dugi niz godina. Započnite dan bogatim kontinentalnim doručkom, šalicom vruće kave i toplim domaćim krafnama. Ovdje možete isprobati i razne vrste domaćeg pršuta, šunke i selekcije sira.
2. Lička kuća - Ako tražite široku ponudu specijaliteta autohtonih okusa pripremljenih na nove načine te poslužene u izvornom ambijentu, tada je nacionalni restoran Lička kuća lokacija koju morati posjetiti. Ono što ih već godinama čini jednim od popularnijih i kvalitetnijih gastro mjesta jest činjenica da temeljce spravljaju isključivo od povrća i mesa od lokalnih dobavljača dok tijesta i slastice proizvode u vlastitoj pekarnici, a meso obrađuju u vlastitoj mesnici.
3. Bistro Plum - Bistro & caffe Plum nalazi se u sklopu nacionalnog parka Plitvice. Njegov elegantan, moderan ambijent savršeno odgovara ugodnoj, prijateljskoj atmosferi koja će vas odmah obuzeti. Bistro Plum može se pohvaliti iznenađujuće širokim jelovnikom koji obuhvaća talijansku, hrvatsku i meksičku kuhinju. Vinska karta je bogata, sadrži brojne vrhunske hrvatske i strane etikete, te se savršeno sljubljuje s jelovnikom.
4. Old Shatterhand - Old Shatterhand je mali obiteljski restoran u Rakovici, na Plitvičkim jezerima koji dugi niz godina uspješno poslužuje jela regionalne i talijanske kuhinje. U ponudi dominiraju ćevapi, pizze, burgeri i kebab, a najpopularnije jelo zbog kojeg se gosti stalno vraćaju je Shatterhand burger napravljen od smjese sarajevskih ćevapa s BBQ umakom, cheddar sirom, zelenom salatom i ljubičastim lukom.
5. Degenija - Restaurant Degenija poznato je mjesto za pojesti ukusan obrok po pristupačnoj cijeni, a nalazi se u sklopu NP Plitvice. Jelovnik se sastoji od klasičnih pizza do noviteta kuće. Svi sastojci koji se koriste su svježi i sezonski, a ukusno tijesto se radi po tajnoj recepturi. Također, svi umaci i nadjevi su domaći, stoga budite sigurni u kvalitetu svakog jela.
Natural beauty