Stari grad Varaždin

0
Share
Save

Možda najvažnija i svakako jedna od najveličanstvenijih povijesnih znamenitosti Varaždina je njegov Stari grad. Prvi put se spominje u zapisima iz 12. stoljeća, a pretpostavlja se da je prvotno služio kao sjedište varaždinskih župana. Potkraj 14. stoljeća grofovska obitelj Celjski postaje vlasnik utvrde i preuređuje ju u gotičkom stilu.

Ove su renovacije bile početak niza rekonstrukcija kroz koje će utvrda proći u narednim stoljećima, a koje su ju iz gotičke utvrde pretovorile u srednjovjekovnu, a zatim u Wasserburg, dvorac-utvrdu koji je, u ovom slučaju, bio okružen nasipom i obrambenim jarcima ispunjenima vodom.

Najstariji sačuvani dijelovi utvrde iz gotičkog doba su dvije gotičke kule, kasnije ugrađene u strukturu Wasserburga. Jedna od najzanimljivijih stilskih značajki iz ovog razdoblja je prekrasan šiljasti luk smješten unutar južne kule. U drugoj se kuli, pak, nalaze lučni kameni reljefi koji se smatraju jednim od najboljih primjera gotičke plastike u Hrvatskoj. Obnove koje su već zadivljujuću gotičku utvrdu pretvorile u Wasserburg započele su oko 1544. godine. Tadašnji vlasnik utvrde bio je grof Ivan Ungnad koji je doveo poznatog graditeljskog majstora Domenica dell'Allia da vodi gradnju i nadgleda tim talijanskih graditelja. Vodilo se računa o tome da se utvrda osposobi za dugotrajno stanovanje, za što su joj dodana dva velika dvorišta s otvorenim hodnicima i lukovima. Zanimljivost iz tog razdoblja je dvostruki prozor uokviren bočnim prozorima ugrađen u ulaznu kulu. Projektirao ga je sam dell’Allio i ukrasio grbom grofa Ungnada. Zbog svog specifičnog stila, prozor je poznat kao “Dell’Allio prozor”.

Možda najpoznatiji dio utvrde iz doba renesanse je kula s lančanim mostom, poznata i kao Stražarska kula, dio vanjske obrambene linije utvrde. Kula je služila kao rezidencija za članove straže i njihovog kapetana, a pokretni most imao je i određenu simboličnu funkciju odvajanja utvrde kao plemićkog posjeda od slobodnog grada Varaždina.

Daljnje obnove tijekom 17. stoljeća, kada je utvrda bila u vlasništvu obitelji Erdody, rađene su u baroknom stilu, ali su bile manjeg opsega. Konačna obnova izvršena je 1989. godine kada je utvrda poprimila današnji izgled. Godine 1925. vlasništvo tvrđave prelazi na grad Varaždin i od tada je sjedište gradskog muzeja.

See more about Varazdin

№24 of 24 places in Varazdin
№2155 of 2178 places in Croatia
№5 of 5 City parks and squares in Varazdin
№112 of 112 City parks and squares in Croatia

Location

Varaždin

Place Location

Šetalište Josipa Jurja Strossmayera 1, 42000, Varaždin

Reviews

4.8
(7 review)
Евгении Анатольевич
very good!!!
In Varazdin we found 24 places. Show results